Sterilizasyon | Klinik 34 İstanbul

Sterilizasyon

IMG_9461

Klinik34 olarak önceliğimiz hastalarımızın güvenle gelebilecekleri, tedavi sırasında kullanılan malzeme ve materyalden sağlıklarını tehdit eden hiç bir unsurla karşılaşmamalarıdır. Bunun için kliniğimizin her tarafından rahatlıkla görülen sterilizasyon odamızda tüm kullanılan aletlerin hijyenik olarak siz hastalara ulaşması için teknolojinin en son ürünlerini kullanarak sterilizasyon işlemini gerçekleştiriyoruz.

Sterilizasyon nedir ?

Sağlık alanında kullanılan ve hastayla bire bir temas içinde olan tüm malzemelerin, zararlı ya da zararsız tüm bakteri, virüs ve sporlardan arındırılma işlemidir.

Klinik34’te sterilizasyon aşamaları

Profesyonel el aletlerimiz belirtilen aşamalardan geçirilerek kuşkuya yer kalmayacak şekilde steril edilmektedir.

– Kullanılan ya da paketi açılmış bütün aletler üzerlerinde fiziksel olarak artık kalmaması adına ilk olarak ultrasonik titreşim veren bir küvete yerleştirilir.

– Buradan çıkartılan aletler dezenfektan bir solüsyon içerisinde bekletilir.

– Çıkarılan aletler durularak kurutulduktan sonra hastanın yanında açılmak üzere özel paketlerle paketlenir.

– Paketlemenin ardından otoklava atılan aletler, B sınıfı otoklavın program döngüsü içindeki yüksek basınç ve su buharı ile 134 derece sıcaklıkta sterilizasyona alınır. Bunun sonucunda tüm mikro organizma ve sporlar aletlerin yüzeyinden elemine edilmiş olur.

– Otoklavdan çıkarılan paketler hastamızın yanında açılana kadar steril koşullarda saklanır. Dezenfektan sprey ve solüsyonlar

Otoklava giremeyecek büyüklükteki ve sabit profesyonel malzemelerin yüzeylerinin temizlenmesi için yüksek etkili dezenfektanlardır. Hasta koltuğu, röntgen cihazları, döner aletler, muayene tablası gibi yerlerinden sökülemeyen aletlerin kısa sure içerisinde dezenfeksiyonunu sağlar.